Eksponat tygodnia – platerowany koszyczek ze szklanym wkładem, koniec XIX w.

Kolejnym eksponatem, który chcielibyśmy Państwu przedstawić jest koszyczek ze szklanym wkładem znajdujący się w pomieszczeniu kredensowym, na ekspozycji stałej.
Obiekt składa się z dwóch części: koszyczka z uchwytem wykonanego ze srebrzonego mosiądzu oraz szklanego wkładu. Ma 8 cm wysokości i średnicę 19cm.
Na koszyczku znajdują się tłoczone, naturalistyczne zdobienia przedstawiające owoce i liście. Natomiast szklany wkład ma na spodzie rytowany (technika zdobienia szkła polegająca na nacinaniu powierzchni wyrobu ostrym narzędziem) wzór gwiazdy.
Tego typu przedmioty stanowiły zazwyczaj dekorację centralnej części stołu. Szklany wkład pełnił różne funkcje, w zależności od potrzeby jako pojemnik na słodycze lub cukiernica. Tłoczone zdobienia koszyczka sugerują, że układano w nim również owoce.
Karolina Nakwaska w swoim poradniku radziła: „Do ubrania stołu ładnie mieć jaki wazon do kwiatów, bo kwiaty najwięcej stół zdobią. Ładnie też stawiać szklane nakrywy na talerzach, czyli klosze, koszyczki też mieć na owoce itp. Jednak nie radziłabym, abyś, na nie, a tem bardziej na bronzy i kryształy, wielkie sumy łożyła! Te wszystkie ozdoby w wielkich tylko domach przystoią, a w mniejszych gospodarstwach są oznakami próżności, i wychodzą z jednostajnej harmonii, którą Ci ciągle zalecam.”

Literatura:
Karolina Nakwaska z Potockich, „Dwór wiejski : dzieło poświęcone gospodyniom polskim, przydatne i osobom w mieście mieszkającym przerobione z fr. pani Aglaë Adanson wielu dodatkami i zupełnem zastósowaniem do naszych obyczajów i potrzeb”. T. 1, Poznań 1843, s. 57-58.

Anna Leśniczuk, fot. Anna Leśniczuk