Eksponat tygodnia – Porcelanowy serwis obiadowy Rosenthal, „Biała Maria”.

Prezentujemy Państwu serwis obiadowy Rosenthal „Biała Maria”. Znajduje się on w pokoju stołowym oraz kredensowym, na ekspozycji stałej.

Twórcą firmy Rosenthal był Philipp Rosenthal, który swoją pierwszą manufakturę założył w 1879 r. na zamku Erkersreuth, w Bawarii. Zajmowała się ona dekoracją naczyń wykonanych przez wytwórnię Hutschenreuther z pobliskiego Selb. W 1889 r. otworzył on własną fabrykę porcelany w Selb. Prowadzono w niej cały proces produkcji, od projektowania do wytwarzania i zdobienia naczyń. Właściciel w wyniku wielu trafnych decyzji przekształcił w 1897 r. swój zakład w koncern Philipp Rosenthal & Co. Po dojściu do władzy w Niemczech Hitlera, jako osoba pochodzenia żydowskiego właściciel został usunięty z zajmowanego stanowiska i firmy (pomimo przyjęcia katolicyzmu).

Wzór „Biała Maria” powstał w 1916 r. Jest najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej rozbudowanym (kolekcja liczy ponad 100 elementów) ze wszystkich wykonanych przez firmę Rosenthal. Charakteryzuje się on kanciastymi kształtami, które są łagodzone delikatną dekoracją w stylu biedermeier inspirowaną kwiatami granatowca. Nazwa wzoru pochodzi od imienia żony założyciela marki – Marii Rosenthal.

Posiadany przez muzeum serwis przeznaczony jest na 12 osób, składa się z talerzy obiadowych (płaskich oraz głębokich), talerzy deserowych, wazy do zupy, salaterek, półmisków, sosjerki, filiżanek ze spodkami, imbryka do herbaty, dzbanka do kawy, dzbanuszka mlecznika, cukiernic, solniczki oraz wazonu.

Anna Leśniczuk

Literatura:

https://www.urzadzamy.pl/…/encyklopedia-marek-rosenthal… [dostęp 12.10.2020]

https://ladnydom.pl/…/7,167217,20383897,czar-bialej… [dostęp 12.10.2020]

https://www.deutsche-biographie.de/sfz108251.html [dostęp 12.10.2020]