Eksponat tygodnia – kabarety – podstawy do pojemników na przyprawy

Prezentujemy Państwu 2 kabarety – podstawy do pojemników na przyprawy znajdujące się w pokoju stołowym, na ekspozycji stałej. Są one depozytem pochodzącym ze zbiorów Muzeum Warszawy.

Słowo kabaret pochodzi z języka francuskiego („cabaret”), słownik francusko – polski z 2. poł. XIX w. podaje jego tłumaczenie jako: „szynkownia, karczma, taca z filiżankami”. Natomiast w „Encyklopedii Powszechnej” Trzaski, Eberta i Michalskiego z 1932 r. pod tym terminem pojawia się również definicja: „półmisek podzielony wachlarzowato na kilka przedziałek”.

Pierwszy z opisywanych eksponatów został wykonany na początku XX w, przez Fabrykę Wyrobów Platerowanych i Brązowych Braci Henneberg. Kabaret ma 23,5 cm wysokości i 17,4 cm szerokości. Na platerowanej podstawie znajdują się cztery szklane pojemniki na przyprawy z przykrywkami.

Drugi obiekt wykonała na przełomie XIX i XX w. wytwórnia Norblin i S – ka. Ma on 28 cm wysokości i 18 cm szerokości. Składa się z platerowanej podstawy oraz czterech szklanych pojemników na przyprawy. Dwa z nich mają pokrywki z metalu, a pozostałe ze szkła.

W pojemnikach usytuowanych na kabarecie umieszczano zazwyczaj takie przyprawy, jak: sól, pieprz, musztarda, ocet lub oliwa.

Anna Leśniczuk

Fotografie: Piotr A. Czyż