Eksponat tygodnia – koziołki pod sztućce, Bracia Henneberg, ok. 1930 r.

Prezentujemy dzisiaj Państwu 12 koziołków pod sztućce, które znajdują się w pokoju stołowym, na ekspozycji stałej.
Koziołki ustawia się po prawej stronie nakrycia, pozwalają one na oparcie noża i widelca w czasie krótkiej przerwy w jedzeniu. Odkłada się na nie widelec ząbkami w dół i nóż ostrzem w kierunku talerza.
Przedstawiane obiekty zostały wykonane z srebrzonego mosiądzu. Mają długość 8 cm oraz kształt poprzeczek o małych nóżkach zakończonych niewielkimi kulami. Posiadają punce „BRACIA HENNEBERG” wskazujące na wytwórcę.
Rodzinna Hennebergów przybyła do Polski z Prus w połowie XVIII w. Pierwszym odnotowanym w źródłach przedstawicielem rodu był urodzony w Berlinie Jan Fryderyk Henneberg (1768-1819), późniejszy właściciel majątków Strzyżew oraz Szczytno w powiecie sochaczewskim.
Zakłady Braci Henneberg produkowały platerowane sztućce, galanterię stołową oraz przedmioty artystyczne wykonane z białego metalu (stop metali o dużej zawartości niklu, bardzo dobrze naśladujący srebro) w tym sztućce.
Fabryka powstała w 1857 r. jako spółka Juliusza i Wilhelma Hennebergów oraz Michała Czajkowskiego. Mieściła się do 1862 r. przy ul. Ceglanej 7, następnie przeniesiono ją na ul. Wolską 17. W 1894 r. przekształciła się w spółkę Finansowo – Komandytową „Bracia Henneberg”. Po II wojnie światowej zakład został znacjonalizowany, w 1961 r. połączono go z Wytwórnią Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józef Fraget. Od 1 stycznia 1965 r. funkcjonował pod nazwą Warszawska Fabryka Platerów „HEFRA” (HEnneberg i FRAget).

Anna Leśniczuk

Literatura:
M. Dygas, „Perły, perełki Rzeczypospolitej. Prekursorzy, przedsiębiorcy, patrioci”, Warszawa 2019.
https://www.wilanow-palac.pl/tansze_a_rownie_dobre_przelom_… [dostęp 06.10.2020]
https://www.polacyzwyboru.pl/bohaterowie/rody/henneberg… [dostęp 06.10.2020]
https://zasoby.msl.org.pl/martists/view/859 [dostęp 06.10.2020]