Eksponat tygodnia – piesek do zdejmowania butów

 

Prezentujemy Państwu dzisiaj przyrząd zwany pieskiem do zdejmowania butów. Znajduje się on w sieni dworskiej, na ekspozycji stałej.

Eksponat służył do zdejmowania butów do jazdy konnej zwanych oficerkami. Ich samodzielne zzucie było bardzo trudne, ponieważ obuwie tego typu posiadało wysoką, usztywnianą, sięgającą do kolana cholewkę. Początkowo radzono sobie z tym korzystając z pomocy drugiej osoby. Odbywało się to w ten sposób, że noszący buty podnosił nogę, natomiast pomagający wkładał ją między swoje nogi i zsuwał obuwie. Rozwiązaniem problemu okazało się wynalezienie pieska. Należało umieścić w nim nogę we właściwy sposób, podtrzymywał on wówczas obuwie i pozwalał na swobodne wysunięcie stopy.

W zależności od regionu urządzenie miało różne nazwy: drajfus, wyzuwacz, pomocnik, szczudła, parobek, koziołek, pies do zdejmowania butów.

Obiekt znajdujący się w zbiorach muzeum został wykonany z drewna dębowego, wsparty jest na dwóch toczonych nóżkach. Ma formę liścia, na jednej z krawędzi posiada wycięcie na miarę pięty służące pomocą podczas zdejmowania buta.

 

Anna Leśniczuk

Literatura:

https://www.historiaposzukaj.pl/miejsca,1217,historionauci_oficerki.html [dostęp 15.12.2020]

https://www.apia.pl/encyklopedia-obuwia [dostęp 15.12.2020]

http://meskie-buty.com.pl/historia-oficerek/ [dostęp 15.12.2020]