W czwartek 24 kwietnia 2025 roku o godz. 17.00 w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Platery z warszawskiej fabryki Józefa Frageta”.

Plakat wystawy "Platery z Warszawskiej fabryki Józefa Frageta".

Na wystawie zostaną zaprezentowane platery wykonane w warszawskiej Fabryce Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józef Fraget. Fabryka powstała w Warszawie w 1824 r., założyli ją przybyli z Francji bracia Alfons i Józef Fragetowie. W Polsce pozostał tylko Józef, który dał początek polskiej linii rodziny Fragetów. Jej właściciele już w 2. poł. XIX w. zaczęli zawierać związki małżeńskie z osobami wywodzącymi się z warstwy ziemiańskiej. Syn Józefa-Julian ożenił się z córką dzierżawcy dóbr kąkolewnickich (woj. lubelskie, powiat radzyński)- Antoniną de Sauvè. Ich córka Maria poślubiła właściciela majątku Woroniec i Franopol (woj. lubelskie, powiat bialski) księcia Czesława Światopełk-Mirskiego. Po śmierci matki zakładem przemysłowym kierował najstarszy z ich synów Józef Światopełk-Mirski. Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana. 1 stycznia 1965 r. z połączonych zakładów Frageta i Braci Henneberg powstała HEFRA, która produkowała wyroby bazujące na przedwojennym wzornictwie obu firm.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, Muzeum Warszawy, Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz kolekcji prywatnych.

Podczas wernisażu odbędzie się prelekcja dr Joanny Paprockiej-Gajek „Z fabryki ślicznych i wspaniałych wyrobów platerowanych Pana J. Frageta”

Wystawę będzie można oglądać od 24 kwietnia do 30 września 2025 r.