PROJEKCJA FILMU
"GINĄCE ZAWODY - KOWAL"

20 grudnia w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie odbyła się projekcja filmu GINĄCE ZAWODY – KOWAL.
W seansie wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Bartkowie, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach Krzysztof Chaberski, dr Zbigniew Florysiak oraz pracownicy Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.
Przed prezentacją filmu dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk przybliżył przybyłym gościom zagadnienia związane z pracą kowala i jego warsztatem. Opowiedział również o swoich doświadczeniach z młodości, kiedy to miał okazję obserwować kowala przy pracy, poznać tajniki związane z jego działalnością oraz nabyć podstawowych umiejętności kowalskich. Dzięki zdobytej wiedzy i praktyce mieliśmy okazję zobaczyć przedmiot stworzony w kuźni przez Pana Sławomira Kordaczuka.
Po projekcji odbyła się dyskusja na temat pracy kowala i zmian, jakie dotknęły ten zawód na przestrzeni wieków. W trakcie rozmowy uczniowie zadali wiele ciekawych pytań, na które odpowiedzi z przyjemnością udzielił Sławomir Kordaczuk. Po zakończonej dyskusji przybyli goście mieli okazję wysłuchać opowieści dr. Zbigniewa Florysiaka na temat jego ojca, który był kowalem. Walenty Florysiak urodził się w 1897 r. i zmarł w 2004 r. Kunsztu kowalskiego nauczył się, będąc w armii carskiej. Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, w której brał udział, pracował w folwarku i majątku Korczew na terenie miejscowości Bartków. W czasie II Wojny Światowej został powołany do wojska, a po jej zakończeniu powrócił do pracy kowala.
Reportaż powstał na zlecenie Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Jest to jeden z materiałów filmowych przedstawiających zawód kowala nie tylko jako rzemieślnika, ale również artystę. W filmie wystąpił Pan Roman Smolik- kowal z Sokołowa Podlaskiego.

GALERIA