Eksponat tygodnia – Dąbroviana

W dniu szczególnym dla Polaków, czyli w 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, chcielibyśmy Państwu przedstawić tzw. Dąbroviana, czyli artefakty odnalezione podczas prac rewitalizacyjnych kompleksu dworsko-parkowego w Dąbrowie.

Odnalezionych przedmiotów jest kilkanaście, prezentujemy Państwu te, które znajdują się na eskpozycji stałej w dąbrowskim dworze. Najwięcej jest eksponatów rękopiśmiennych, poza tym są książki oraz przedmioty pozyskane przez właścicieli dworu w Dąbrowie. Podstawowa analiza chronologiczna pozwala wskazanie na Jakuba Dobrzyńskiego, pierwszego właściciela dąbrowskiego dworu, jako osoby która zgromadziła opisywane przedmioty.

Wśród prezentowanych przedmiotów znajdują się rzeczy związane z polskimi powstaniami narodowymi, są to m. in.: „Kalendarzyk narodowy na 1831 r.”, karty z pieśniami patriotycznymi z okresu powstania listopadowego, dwa wiersze: „Głos więźnia” i „Do chatki”, kokarda narodowa z okresu powstania styczniowego, książki wydane w 1831 r.: „Nowosilcow w Wilnie” oraz „Kossynier, czyli Antek z pod Racławic” – publikacja odnosząca się do powstania kościuszkowskiego. Uzupełnieniem całości jest karabin skałkowy wz. 1808, pochodzący z pierwszej połowy XIX w. i przerobiony na strzelbę myśliwską. Jej opis jest bardzo ciekawy. Stalowa lufa na łożu zamocowana śrubą na warkoczu, wylot lufy zakończony mosiężnym bączkiem i muszką. Zamek skałkowy z zewnętrzną sprężyną krzesiwa, kurek esowaty z płaskimi szczękami i krzemienną skałką, pomiędzy nimi krzesiwo. Po drugiej stronie blachy zamkowej trzy śruby mocujące zamek. Spust pojedynczy, kabłąk osłony spustu w formie elipsy, wąs kabłąka zamocowany trzema śrubami. Długa szyjka kolby, na niej policzek z dwoma gwoździami, stalowy trzewik kolby zamocowany dwoma śrubami.

 

Piotr A. Czyż
Redakcja: Agnieszka Świerczewska

GALERIA