Eksponat tygodnia – młynek do mielenia kawy

W XVI w. w Europie pojawiły się ziarna kawowca, z których sporządzano niezwykle aromatyczny, gorący napój. W trakcie palenia ziaren kawowca następuje transformacja, której efektem ten przyjemny aromat i smak kawy. Kluczowym zadaniem palarni kawy uzyskanie balansu pomiędzy stopniem wypalenia kawy a jej naturalnymi walorami smakowymi. Aby zaparzyć kawę należało znaleźć sposób na rozdrobnienie ziaren. Początkowo w tym celu używano kamiennych żaren oraz moździerzy. Zaczęto je produkować w krajach niemieckich na przełomie XVI i XVII w. Największym powodzeniem cieszyły się te produkowane w Norymberdze. Masowa ich produkcja miała miejsce w początkach XVIII w., a na początku XIX, na wielką skalę, produkowano je w Stanach Zjednoczonych, które później stały się pionierem światowej produkcji młynków.

Ręczny mechanizm młynków stołowych napędzał żeliwne żarno, umieszczone bocznie lub pionowo w metalowej, często mosiężnej lub drewnianej obudowie. Żarna zaczęto wyposażać w system regulacji, aby każdy użytkownik miał możliwość uzyskania swojej ulubionej gradacji przemiału. Kawa mielona „na świeżo”, często w saloniku w obecności gości i parzona wedle ustalonego rytuału to sposób rodzinnego spędzania wolnego czasu, a także spotkań biznesowo-towarzyskich.

W końcu XIX w. został opatentowany pierwszy młynek elektryczny, który z czasem zastąpił popularne korbki i koła, ale nie wyparł ich zupełnie. Do dzisiaj mamy do wyboru rodzaj napędu – ręczny lub elektryczny.

W jednym z wcześniejszych postów opisywaliśmy maszynkę do parzenia kawy, dziś prezentujemy Państwu ręczny młynek do kawy. Nasz drewniany młynek na kwadratowej podstawie to produkt firmy E. RE. KA. Metalowy, kuty, wolnoobrotowy mechanizm mielący ziarna kawy, znajduje się na górze urządzenia. Poniżej jest ślimacznica, przez którą przesypują się i spadają do szufladki ręcznie mielone ziarna, gotowe do zaparzenia w kawiarce.

Piotr A. Czyż
Redakcja: Agnieszka Świerczewska

Źródła:
1. http://www.kochamantyki.pl/artykuly-i-wywiady/zabytki-techniki/artykul/zobacz/dobra-kawa-to-dobrze-zmielone-ziarno-o-mlynki-do-kawy.html [dostęp: 19.10.2021 r.]
2. https://www.coffeedesk.pl/blog/mlynek-do-kawy-dlaczego-warto/ [dostęp: 19.10.2021 r.]
3. https://allegro.pl/artykul/zarnowy-mlynek-do-kawy-dlaczego-jest-tak-popularny-80575 [dostęp: 19.10.2021 r.]
4. https://kawa.pl/artykuly/jak-wybrac-domowy-mlynek-do-kawy/#historia [dostęp: 19.10.2021 r.]
5. https://regiodom.pl/mlynek-do-kawy-wraca-do-lask-czym-charakteryzuja-sie-nowoczesne-mlynki-do-kawy/ar/c9-15520271 [dostęp: 19.10.2021 r.]

GALERIA