WERNISAŻ WYSTAWY CZASOWEJ
"TYGIEL KULTUR"

28 maja 2021 r. w siedzibie Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach – odbyło się otwarcie wystawy Tygiel kultur, podczas którego Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk zebranym gościom przybliżył wielokulturowy charakter subregionu. Anna Leśniczuk, komisarz wystawy, w następujący sposób przedstawiła ideę jej powstania: „Wystawa Tygiel kultur ma na celu przybliżenie historii i kultury subregionu siedlecko-bialskopodlaskiego, który od średniowiecza był obszarem pogranicza z odrębną, bogatą kulturą oraz tradycją. Jak w tyglu mieszały się tutaj przez wieki grupy etniczne, reprezentujące różne wyznania, funkcjonujące w pełnej symbiozie, co na tle wydarzeń rozgrywających się wówczas w Europie Zachodniej (wojny religijne, pogromy, wypędzenia) było ewenementem. Obok siebie żyli katolicy, grekokatolicy, prawosławni, ewangelicy, wyznawcy judaizmu (Żydzi) oraz islamu (Tatarzy polscy). Dopiero działania władz rosyjskich w drugiej połowie XIX w. przyczyniły się do prześladowań ludności grekokatolickiej (unitów) oraz postrzegania prawosławia jako elementu rusyfikacji.

Ekspozycję tworzą przedmioty związane z kultem religijnym poszczególnych wyznań. Znajdują się na niej szaty i naczynia liturgiczne, obrazy, ikony, dokumenty, fotografie oraz literatura religijna. Są one związane z religią katolicką (dominującą na tym obszarze), a także grekokatolicką, prawosławną, ewangelicką, judaizmem oraz islamem. Eksponaty oddają wielokulturowy obraz regionu i pokazują, że poszczególne religie i tradycje funkcjonowały obok siebie, a w niektórych przypadkach przenikały się.

Zabytki pochodzą ze zbiorów: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego w Węgrowie, Muzeum Diecezjalnego im. Jana Pawła II w Drohiczynie, Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej,

Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego w Łosicach, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie oraz osób prywatnych”.

 

Wystawa czynna do 30 listopada 2021 r.

ZDJĘCIA

Zdjęcia: P. Czyż.