Eksponat tygodnia – toaletka z krzesłem

Prezentujemy Państwu dzisiaj toaletkę z krzesłem znajdującą się w łazience, na ekspozycji stałej.

Toaletka była meblem posiadającym lustro, szufladki oraz skrytki na przybory toaletowe. Czasami zasłaniano ją udrapowana tkaniną, stąd też wzięła się jej nazwa (franc. toilette” zdrobnienie od słowa „toile” – płótno). W dziewiętnastowiecznych dworach była nazywana również gotowalnią (od słowa gotować się – przygotowywać się, szykować się). Ustawiano na niej również cenne przybory toaletowe wykonane ze srebra, porcelany lub kryształu. Były to różnego przedmioty, tj.: miedniczka, pudełeczka do szpilek, pudru i różu, butelki na perfumy, ocet toaletowy, itp. Bardzo często taki mebel wraz z wyposażeniem otrzymywała panna młoda w prezencie ślubnym.

Prezentowany eksponat to lakierowana na biało toaletka z trzyelementowym, dwuskrzydłowym lustrem. Posiada ona graniastosłupowe nóżki oraz prostokątny blat z zaokrąglonymi rogami. Z obu stron ma po dwie szufladki zdobione motywem meandra i liści laurowych. W podobnym stylu utrzymana jest również dekoracja zwieńczająca środkowy panel lustra (medalion miedzy dwiema gałązkami laurowymi).

Przy opisywanym meblu znajduje się także lakierowane na biało krzesło z oparciem oraz tapicerowanym siedziskiem.

 

Anna Leśniczuk

Fotografie: Piotr A. Czyż

 

Literatura:

Elżbieta Kowecka, „W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIX w.”, Poznań 2008.

„Słownik terminologiczny sztuk pięknych”, K. Kubalska – Sulkiewicz, M. Bielska – Łach, A. Manteuffel – Szarota (red.), Warszawa 2019.