Eksponat tygodnia – kurtka mundurowa galowa podporucznika piechoty wz. 1936

Prezentujemy Państwu galową kurtkę mundurową podporucznika piechoty wz. 1936. Znajduje się ona w gabinecie pana domu, na ekspozycji stałej.
Przedstawiany eksponat został wykonany z gabardyny, a podszewka z kremowego atłasu. Kurtka posiada cztery nakładane kieszenie (po dwie po bokach i na piersiach) oraz dwa rozcięcia z tyłu. Zapinana jest na siedem guzików mundurowych z orłem w koronie. Wykładany kołnierz zapina się na dwie pary haftek, na nim umieszczono patki haftowane podwójnym srebrnym bajorkiem (złota lub srebrna nić do haftowania) na granatowym aksamicie.
Na naramiennikach znajduje się po jednej gwiazdce oraz liczba „14” haftowane srebrnym bajorkiem. Oznacza to, że kurtka należała do podporucznika 14. Pułku Piechoty, który w okresie międzywojennym stacjonował we Włocławku.
Na mundurach noszono odznaczenia oraz odznaki służbowe, wyróżniające, pamiątkowe, honorowe. W prezentowanym eksponacie po lewej stronie, powyżej kieszeni na wąskiej wstążce w barwach orderu Virtutti Militari znajdują się dwie srebrne metalowe gwiazdki. Oznacza to, że kurtka należała do oficera, który po 1 listopada 1918 r. lub w czasie I wojny światowej odniósł dwukrotnie ranę lub miał kontuzję. Pod nimi umieszczona jest baretka odpowiadająca odznaczeniom, które otrzymał oficer będący właścicielem kurtki. Z prawej strony widoczna jest niewielka dziura najprawdopodobniej po odznace pułkowej.
Wewnątrz, na lewej pole znajduje się niewielka kieszonka na opatrunek osobisty. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone podczas reformy mundurowej w latach 30. XX w. W prezentowanej kurtce jest ona koloru czarnego oraz ma wyhaftowany inicjał „KW” barwy żółtej („W”) i niebieskiej („K”).
Do eksponatu dołączony jest pas mundurowy wz. 1924.
Anna Leśniczuk
Literatura:
Zdzisław Żygulski (jun.), Henryk Wielecki, „Polski mundur wojskowy”, Kraków 1988.