Eksponat tygodnia – Lorgnon, I. poł. XX w.

Pozostając przy tematyce dotyczącej okularów prezentujemy Państwu lorgnon znajdujący się w zbiorach muzeum.

Nazwa obiektu wywodzi się z języka francuskiego. Czasownik „lorgner” tłumaczy się jako zerkać, spoglądać ukradkiem. Nawiązuje on do charakteru tego typu okularów popularnych w XIX w., często bogato zdobionych i traktowanych jako biżuteria. Lorgnon był używany zazwyczaj przez kobiety (uważano, że noszenie binokli nie jest korzystne dla kobiecej urody), świadczył o wysokim statusie społecznym.

Inna nazwa tego przedmiotu to face-à-main, odnosi się ona do sposobu jego użytkowania. Są to dwie soczewki okularowe ujęte w oprawie umieszczonej na niewielkiej rączce. Trzymało się go w jednej dłoni i przybliżało do twarzy. Lorgnon był popularny także wśród widzów opery i teatru.

Prezentowany eksponat został wykonany z tworzywa sztucznego o ciemniej barwie oraz szkła. Składa się z dwóch szkieł korekcyjnych osadzonych w oprawie oraz rączki zakończonej uchwytem na łańcuszek służący do mocowania okularów. Szkła połączone są z rączką ruchomym zawiasem, który umożliwia całkowite złożenie obiektu (ma wówczas 14,5 cm długości).

Anna Leśniczuk

 

Literatura:

http://www.antiquespectacles.com/newsworthy/pdf_files/okulary.pdf [dostęp 08.12.2020]

https://kodano.pl/blog/monokl-binokle-lorgnon/ [dostęp 08.12.2020]