ŚLADAMI PAMIĘCI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
ORAZ SZLAKIEM UPAMIĘTNIEŃ WALK
W WOJNIE POLSKO–BOLSZEWICKIEJ 1919 – 1921

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2020

W niedzielę 20 września 2020 r. odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, przebiegających w tym roku pod hasłem „Moja droga”, wycieczka krajoznawcza śladami pamięci Józefa Piłsudskiego oraz szlakiem upamiętnień walk w wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1921. Organizatorem tego wydarzenia było Muzeum Regionalne w Siedlcach wraz ze swoim oddziałem – Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Wycieczka odbyła się na terenach powiatów: siemiatyckiego, łosickiego, bialskiego i siedleckiego. Dzieje zmagań wojennych przybliżył uczestnikom wycieczki dr hab. Adam Ostanek profesor Wojskowej Akademii Technicznej, a ciekawostki dotyczące zarówno trasy wycieczki jak i szerzej pojętego regionu zaprezentował dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk. Podczas wycieczki uczestnicy mogli zobaczyć miejsca związane z wojną obronną w 1920 r. oraz uczcić miejsca pamięci i pochówku poległych bohaterów zapalając biało-czerwone znicze. Po pokonaniu trasy: Skrzeszew – Drohiczyn – Stare Mierzwice – Janów Podlaski – Konstantynów – Leśna Podlaska – Stara Kornica – Górki pow. łosicki uczestnicy wycieczki dotarli do Dąbrowy, siedziby Muzeum Ziemiaństwa, gdzie przy ognisku zakończyli tegoroczne obchody EDD.

Zdjęcia: S. Kordaczuk, K. Starczewski.