Eksponat tygodnia – bola

Ze względu na brak możliwości zwiedzania Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie z powodu pandemii COVID-19, chcielibyśmy wirtualnie przybliżyć Państwu zgromadzone eksponaty.
Rozpoczniemy od opisu boli do ponczu, która powstała najprawdopodobniej w Niemczech ok. 1900 r.
Jej wymiary to 42×41 cm razem z uchwytami. Wykonana jest z cyny, w środku znajduje się szklany wkład, przypominający słój o pojemności ok. 10 l. Średnica wynosi 33 cm. Rondo naczynia zdobione jest elementami myśliwskimi. Są to dwie sceny rodzajowe przedstawiające jelenia i łanię.
Uchwyty boli również są zdobione, na górze znajdują się żołędzie, a liście dębu widnieją po obu stronach w górnej części uchwytu.
Napój nalewano do szklanego wkładu. Według przypuszczeń, wnętrze mogło być wypełnione jakimś materiałem, który umożliwiałby niedopuszczenie do wychłodzenia napoju.
Zdobieniem wieka jest lis, jednocześnie będący uchwytem do podnoszenia pokrywy. Na jej obrzeżu znajduje się otwór na łyżkę do ponczu.
Bola umieszczona jest na mosiężnej tacy z drewnianym dnem o średnicy 56 cm. Taca ma trzy kuliste nóżki i na środku kulisty pierścień stabilizujący bolę.

Piotr A. Czyż, fot. Piotr A. Czyż