Aktualnie oferujemy następujące wydawnictwa
Życie codzienne ziemiaństwa polskiego w XIX i XX wieku, Siedlce 2018
red. Sławomir Kordaczuk
To siódma publikacja poświęcona tematyce ziemiańskiej. Zawiera 6 referatów wygłoszonych podczas sesji naukowej o tym samym tytule zorganizowanej w 2016 r., poprzedzonych wstępem dyrektora Andrzeja Matuszewicza. Publikacja przybliża nieznane fakty związane z ziemiaństwem, wskazując na niebagatelną jego rolę. Istotnym uzupełnieniem wydawnictwa są fotografie stanowiące swoiste dopełnienie tekstów. Wydawnictwo wydane w twardej oprawie.
Cena: 30 zł
Kolędowanie. Wschodnie Mazowsze, południowe Podlasie. opr. Wanda Księżopolska
Publikacja zwiera teksty kolędników, charakterystyczne dla pogranicza podlasko-mazowieckiego, opracowane w formie scenariuszy, znane z lokalnej bożonarodzeniowej tradycji ustnej z powiatów: siedleckiego, węgrowskiego, sokołowskiego, garwolińskiego, mińskiego i otwockiego. Teksty zapisali uczestnicy dawnego kolędowania oraz osoby zainteresowane utrwaleniem zanikającej lokalnej tradycji ludowej w latach 1988-1992. Wybrane scenariusze zawierają opracowania nutowe. W książce znajdziemy bogatą dokumentacje fotograficzną, prezentującą grupy kolędnicze. Dr Tomasz Rokosz z Instytutu Muzykologii KUL, we wstępie scharakteryzował przytoczone typy kolędowania bożonarodzeniowego z podkreśleniem kompetencji kulturowych osób zapisujących teksty. Książka wydana w twardej oprawie, w nakładzie tylko 100 egzemplarzy. Teksty zgromadziła, przechowała i opracowała Wanda Księżpolska, autorka wystaw muzealnych, dokumentująca i ujawniająca w formie cyklu prezentacji folklor słowny i muzyczny regionów otaczających Siedlce: „Żywa tradycja – pamięć pokoleń”. Za ten projekt otrzymała nagrodę „Za zasługi dla kultury ludowej” im Oskara Kolberga. Wybrane tematy opracowała w formie publikacji książkowych.
Cena: 47 zł
Dąbrowa. Dzieje wsi, majątku i Muzeum Ziemiaństwa, Siedlce 2017 r
Jest to pierwsza publikacja poświęcona historii wsi, majątku oraz Muzeum Ziemiaństwa. Rozdziały poruszają wątki tematyczne pozwalające zapoznać się z historią wspomnianego miejsca, procesem odbudowy , ekspozycją wnętrz przełomu XIX i XX wieku oraz otaczającą przyrodą. Książka jest bogato ilustrowana fotografiami pochodzącymi ze zbiorów prywatnych oraz archiwalnych. Album wydany w twardej oprawie.
Cena: 35 zł
Album Siedlecki. Historia miasta i okolic z prywatnych archiwów, Siedlce 2017 r. Sławomir Kordaczuk
W książce autor zawarł wiele fascynujących i nieznanych faktów. Rozdziały obejmują dzieje nie tylko Siedlec, ale i sporego obszaru wokół. Nie sposób bowiem wyizolować historii samego miasta, postrzeganego jako centrum gospodarcze i kulturalne oraz jedyny w regionie ośrodek akademicki z dwiema uczelniami wyższymi. Siedlce zawsze pojawiają się w opowieściach mieszkańców okolicznych miejscowości. Poza tym to miasto stanowi otwartą bramę turystyczną na pograniczu wschodniego Mazowsza, południowego Podlasia i północnej Lubelszczyzny.
Książka zilustrowana jest zdjęciami, które pochodzą z prywatnych zbiorów i nierzadko nigdy nie były publikowane. Znajdziecie Państwo w książce wiele przykładów miejsc i osób istniejących już tylko na zdjęciach i w pamięci ludzkiej.Celem autora było ukazanie, że w prywatnych szufladach można znaleźć bardzo ciekawe i ważne materiały. One godne są ocalenia oraz pokazania młodym, a przypomnienia starszym.Album wydany przez Stowarzyszenie tutajteraz.
Cena: 45 zł
Dawne siedziby ziemiańskie wobec współczesnych wyzwań gospodarczych i szans turystycznych, Siedlce 2016 r.
Książka pod redakcją Sławomira Kordaczuka, wydana w twardej oprawie. Jest to szósta publikacja poświęcona problematyce szlachecko-ziemiańskiej. Zawiera dziewięć referatów wygłoszonych podczas sesji ziemiańskiej zorganizowanej w 2014 roku, poprzedzonych przedmową dyrektora Andrzeja Matuszewicza. W publikacji zamieszczono również fotografie ilustrujące obrady sesji, wycieczkę posesyjną oraz stan obecny obiektów dworskich i pałacowych znajdujących się w naszym regionie.
Cena: 30 zł
Jolanta i Marek Michniewscy, Ziemianka na Podlasiu w XIX i I połowie XX wiek, Siedlce 2016 r.
Informator o wystawie „Ziemianka na Podlasiu w XIX
i I połowie XX wieku” w formie książki formatu B5.
Zawiera informacje o wystawie oraz wybrane fotografie przedstawiające zbiory Jolanty i Marka Michniewskich.
Cena: 7 zł
Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie
Informator – składanka zawiera podstawowe wiadomości o muzeum. Jest dwustronnie zadrukowany karty formatu A4 złożone na trzy części. Wydane w języku polskim i angielskim.
Cena: 1 zł